ورود سودجویان به حریم دریا با استفاده از خلاء قانونی

 ورود سودجویان به حریم دریا با استفاده از خلاء قانونی

عده ای سودجو از خلاءهای قانونی استفاده کرده و حتي بعد از 60 متر حريم دریا اقدام به ساخت وساز می‌کنند.
یکشنبه، 29 مرداد 1396 | امتیاز: Article Rating

براهیم رستم گورانی مدير شهرسازي و معماري اداره كل راه و شهرسازي استان هرمزگان با بیان این مطلب افزود: بر اساس قانون، فاصله 60 متری از حریم دریا حریم عمومی محسوب می شود ولی متاسفانه عده ای سودجو از خلاءهای قانونی استفاده کرده و حتي بعد از 60 متر حريم دریا اقدام به ساخت وساز می‌کنند.
وی افزود: البته این ساخت و سازها اگرچه ممکن است از نظر قانونی مشکلی نداشته باشد ولی باعث زشتی چهره سواحل و طبیعت زیبای دریا می شود.
گوراني با بیان اینکه باید هر چه سریع تر نسبت به تعيين تكليف حریم قانونی سواحل خلیج فارس در تمامی شهرهاي ساحلي استان ، اقدام شود، اذعان داشت: 5/42 درصد از تعداد شهرهاي استان هرمزگان را شهرهاي ساحلي تشكيل مي دهند.لذا با توجه به وجود 17 شهر ساحلي در استان توجه به حريم دريا و حفظ و صيانت از آن هم به لحاظ زيست محيطي و هم منظر شهري اهميت بسزايي پيدا مي كند.
وي افزود: متاسفانه مجموعه‌هایی در سواحل قشم و بندرعباس در حال ساخت است که چشم انداز دریا را به طور کلی از بین برده البته هر چند مجوز ساخت برخي از این مجموعه ها به صورت قانونی صادر شده ولی در آینده از نظر زیست محیطی و بصري مشکل ساز خواهند شد، بنابراین بهتر است بازنگری مناسبی در تعیین حریم سواحل خلیج فارس در كل شهرهاي استان هرمزگان انجام پذيرد.
مدير شهرسازي و معماري اداره كل راه و شهرسازي استان هرمزگان با هشدار نسبت به آلودگی خلیج فارس، مهمترین معضل خلیج فارس را ورود فاضلاب‌های خانگی، شهری و تردد کشتی‌های غول پیکر نفتی خواند و ادامه داد: ساخت وساز و فروش سواحل منطقه آزاد قشم و استحصال آب دریا در بندرعباس، بندر لنگه و كنگ و ساير شهرهاي ساحلي استان از دیگر معضلات خلیج فارس است. از طرفي سواحل برخي از شهرهاي ساحلي استان بصورت بكر باقي مانده اند كه جهت استفاده بهينه و حفظ سيما و منظر اين شهرها، مي بايست طرح ساماندهي اين سواحل انجام پذيرد.
گوراني با بیان اینکه رفع مشکلات شهرهاي ساحلي استان مستلزم توجه به طرح آمایش سرزمینی و تدوین سند جامع توسعه استان هرمزگان است، یادآور شد: خوشبختانه طرح آمایش سرزمینی استان هرمزگان توسط سازمان مديريت و برنامه ريزي در حال تهيه بوده كه توجه ويژه دستگاهها و سازمانها و همچنين نخبگان استان در اين طرح مي تواند سند توسعه پايدار را پيش روي توسعه استان و جايگاه شهرهاي ساحلي را بصورت ويژه تر مورد تاكيد قرار دهد.

تصاویر
  • ورود سودجویان به حریم دریا با استفاده از خلاء قانونی
ثبت امتیاز
نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

جستجو

برچسب ها